PSG, Bayern și Juve, în optimile UCL

0
421

După disputarea etapei a patra a grupelor Champions League, trei echipe, PSG, Bayern Munchen și Juventus, și-au asigurat prezența în optimi. Meciuri dramatice au fos în grupa C, unde Șahtior a egalat la Zagreb cu două goluri marcate în prelungiri, ambele formații fiind cu un jucător în minus. Atalanta a ratat șansa de a trece de City, deși a avut superioritate numerică în ultimele 10 minute, când în poarta “cetățenilor” a intrat fundașul Kyle Walker, direct de pe bancă, după ce portarul Bravo, care-l înlocuise la pauză pe titularul Ederson, a fost eliminat pentru fault ca ultim apărător.

Grupa A: Real Madrid – Galatasaray 6-0 (Rodrygo 4,7, 90+3, Ramos pen. 14, Benzema 45, 81)

PSG – Club Brugge 1-0 (Icardi 23)

Clasament: PSG 12, Real 7, Bruges 2, Galata 1.

Grupa B: Bayern – Olympiakos 2-0 (Lewandowski 69, Perisic 89)

Steaua Roșie Belgrad – Tottenham 0-4 (Lo Celso 34, Son 57, 61, Eriksen 85)

Clasament: Bayern 12, Tottenham 7, Steaua Roșie 3, Olympiakos 1.

Grupa C

Atalanta – Manchester City 1-1 (Pasalic 49 / Sterling 7)

Dinamo Zagreb – Sahtior 3-3 (Petkovic 25, Ivanusec 83, Ademi 89 / Alan Patrick 13, Moraes 90+3, Tete 90+7/pen)

Clasament: City 10, Șahtior 5, Zagreb 5, Atalanta 1.

Grupa D: Lokomotiv Moscova – Juventus 1-2 (Miranchuk 12  / Ramsey 4, Costa 90+3)

Bayer Leverkusen – Atletico Madrid 2-1 (Thomas 41 a.g., Volland 55 / Morata 90+4)

Clasament: Juve 10, Atletico 7, Lokomotiv 3, Leverkusen 3.