Surprize mari în preliminariile pentru Mondiale

0
359

Mircea Lucescu a ratat calificarea la Campionatul Mondial din 2018, găzduit de Rusia, după ce naţionala Turciei a fost zdrobită chiar acasă de Islanda, scor 0-3. Antrenorul român nu a stat pe bancă, fiind suspendat. Nordicii s-au impus fără drept de apel la Eskhisehir, având şi alte ocazii de  a marca. Islanda este principala favorită la calificarea directă, după ce Croaţia a clacat acasă în faţa Finlandei, care a egalat în ultimul minut la Rijeka. Croaţia şi Ucraina îşi vor disputa în utima etapă, la Kiev, dreptul de a juca barajul. Croaţii au nevoie de o remiză, având golaveraj mai bun.

Spania s-a calificat la Mondiale, după ce a încheiat conturile după prima jumătate de oră cu albanezii. La Alicante, “separatistul” Pique a fost huiduit permanent de public şi a fost schimbat în repriza secundă. La Torino, italienii s-au împiedicat de Macedonia, oaspeţii având mai multe şuturi pe poartă şi cornere decât formaţia lui Ventura. Squarda azzurra va juca barajul.

Serbia a condus la Viena, dar austriecii au revenit şi au câştigat pe final, complicând  situaţia în grupă, chiar dacă nu mai au şanse nici de baraj. Sârbii au însă meci uşor acasă în ultima etapă, cu Georgia, iar Ţara Galilor şi Irlanda îşi vor disputa, la Cardiff, locul secund.

Grupa D:

Georgia – Ţara Galilor 0-1 (Lawrance 50)
Irlanda – Moldova 2-0 (Murphy 2, 19)
Austria – Serbia 3-2 (Burgstaller 25, Arnautovic 76, 90 / Milvojevic 11, Matic).

Clasament: 1. Serbia 18p, 2. Ţara Galilor 17p, 3. Irlanda 16p, 4. Austria 12p, 5. Georgia 5p, 6. Moldova 2p.

9 octombrie: Moldova – Austria, Serbia – Georgia, Ţara Galilor – Irlanda.

Grupa G:

Spania – Albania 3-0 (Rodrigo 16, Isco 24, Thiago 27)
Liechtenstein – Israel 0-1 (Tibi 22)
Italia – Macedonia 1-1 (Chiellini 41 / Trajkovski 77)

Clasament: 1. Spania 25p, 2. Italia 20p,  3. Albania 13p, 4. Israel 12p, 5. Macedonia 8p, 6. Liechtenstein 0p.

9 octombrie: Albania – Italia, Macedonia – Liechtenstein, Israel – Spania.

Grupa I:

Croaţia – Finlanda 1-1 (Mandzukic 56 / Soiri 90)
Turcia – Islanda 0-3 (Gudmundsson 32, Bjarnasson 39, Arnasson 50)
Kosovo – Ucraina 0-2 (Garmash 61, Yarmolenko 88)

Clasament:  1. Islanda 19p, 2. Croaţia 17p, 3. Ucraina 17p, 4. Turcia 11p, 5. Finlanda 5p, 6. Kosovo 1p.

9 octombrie: Finlanda – Turcia, Ucraina – Croaţia, Islanda – Kosovo.