Neacşu a ratat două penalty-uri, unul în prelungiri, iar al doilea la loviturile de departajare

0
283

Filiaşiul a ratat dramatic prezenţa în şaisprezecimi

filiasiIeri s-au disputat ultimele două partide din turul 4 al Cupei României, ultimul înaintea de a intra în competiţie formaţiile din Liga I. Într-una dintre dispute, CSO Filiaşi a cedat pe teren propriu, respectiv pe arena „Oltenia” (fosta „Chimia”), în faţa divizionarei secunde CSM Rm. Vâlcea, scor 5-6, după executarea loviturilor de departajare. După 90 de minute scorul a fost egal, 1-1. Vâlcenii au deschis scorul în debutul reprizei secunde, prin stoperul Pârvulescu, iar atacantul Fotescu a egalat în minutul 90 cu un şut de la 14 metri lateral dreapta. Nicuşor Neacşu a ratat de două ori de la punctul cu var şansa de a face istorie pentru Filiaşi, prima dată în prelungiri, penalty-ul fiind obţinut de Cruşoveanu, iar apoi a irosit şi ultima lovitură de departajare. Acestea au fost transformate de: Bălaşa, Fotescu, Orban şi Lupu, respectiv: Cristea, Cârstea, Stana, Munteanu şi Pârvu.

Gigi Ciurea a folosit echipa: S. Mogoşanu – Orban, D. Bălaşa, Lupu, N. Neacşu – Cimpoeru (80 Cruşoveanu), D. Calu (80 Georgescu), Bogdanovici (Căle 72), Borneci – Duriţă, Fotescu. De partea cealaltă, Jerry Gane a utilizat formula: Căbuz – Samson, Pârvulescu, Cr. Munteanu, Buşu (D. Dumitraşcu 46) – Oct. Vasile (D. Stana 71), Fl. Pârvu, C. Cristea, Ad. Cârstea – Ov. Mihai (M. Dina 57), Ceapă. În celălalt meci al zilei, CS Mioveni a eliminat formaţia prahoveană CS Păuleşti, scor 2-0.