Barcelona menţine ritmul, Atletico talonează, Real gâfâie

0
320

Lipsită de Messi, accidentat în urmă cu o săptămână, în partida cu Almeria, Barca nu a lăsat nicio şansă adversarului său Valladolid impunându-se cu 4-1 pe Camp Nou. Pentru catalani au marcat Alexis Sanchez (min. 14, 64), Xavi Hernandez (min. 52) şi Neymar (min. 70). Pentru oaspeţi a marcat Guerra (min. 10). Cuplul chiliano-brazilian Sanchez – Neymar a făcut o demonstraţie de virtuozitate, permiţând catalanilor să câştige al optulea meci în acest sezon. Cu toate acestea, în clasament, Barca resimte respiraţia lui Atletico Madrid, câştigătoare la Celta Vigo, cu 2-1, prin golurile marcate de Diego Costa, cel mai bun marcator din La Liga. Debutul de sezon este unul perfect pentru oamenii lui Diego Simeone care deţin şi două victorii în Liga Campionilor (3-1 în faţa lui Zenit şi 2-1 cu Porto). În fine, lipsită de inspiraţie la Levante, Real Madrid a suferit enorm, înscrind două goluri în ultimele minute de joc pentru a se impune cu 3-2, şi a nu mări ecartul faţă de Barcelona şi Atletico. În minutul 90 Real Madrid era condusă cu 2-1, situaţia era critică, de-a dreptul, dar Morata (min. 90) şi apoi Cristiano Ronaldo (min. 90+3) au adus o mică victorie echipei lui Carlo Ancelotti. Gazdele au condus cu 1-0 (Baba min. 57), Sergio Ramos (min. 61) a adus egalarea, pentru ca, în minutul 86, El-Zahar să aducă din nou gazdele în avantaj. Cel puţin până etapa viitoare, Real Madrid respiră, dar deloc uşurat, fiindcă, deocamdată, Casa Blanca se arată insipidă.