Rezultate din preliminariile CM, zona America de Sud

0
312

Selecţionata Argentinei, fără  Lionel Messi, accidentat, a terminat la egalitate, 2-2, partida disputată în deplasare cu Venezuela, în cadrul preliminariilor Cupei Mondiale 2018, zona America de Sud. Venezuelenii au condus cu 2-0  prin golurile lui Juan Pablo Anor (min. 34) şi Josef Martinez (min. 52), iar argentinienii au egalat prin Lucas Pratto (min. 58) şi Nicolas Otamendi (min. 83).

Argentina a fost întrecută astfel de naţionala Uruguayului, care s-a impus cu 4-0 în faţa Paraguayului, goluri: Edinson Cavani (min. 17 şi 53), Cristian Rodriguez (min. 42) şi Luis Suarez (min. 45+1, penalty).

Reprezentativa Braziliei a învins cu 2-1, selecţionata Columbiei. Neymar  a reuşit să marcheze golul victoriei, în minutul 73, după ce tot el centrase pentru deschiderea scorului, în minutul 2, semnată de Miranda. Columbienii au reuşit să egaleze în urma autogolului lui Marquinhos (min. 37). Neymar a marcat al 48-lea său gol în 72 de selecţii şi l-a egalat pe Zico în clasamentul golgheterilor Selecao.

Celelalte rezultate din preliminarii: Peru – Ecuador 2-1 (Cueva 19, Tapia 78 / Achilier 31), Chile – Bolivia 0-0,