Liga Europa – turul III preliminar – manșa secundă: Astra elimină pe West Ham, ASA părăsește cu fruntea sus competiția

0
119

Astra Giurgiu s-a calificat în play-off-ul Ligii Europa, după ce a dispus cu 2-1, pe teren propriu, de West Ham United. În tur, la Londra, scorul fusese egal, 2-2.

Deși au aliniat o echipă experimentală, englezii au fost cei care au deschis scorul la Giurgiu, prin argentinianul Lanzini, în minutul 3. Trupa lui Șumudică a replicat pe tabelă prin Budescu, autor al unei duble, în minutele 33 și 36.

În tot acest timp, ASA, învinsă în prima manșă cu 0-3,  a trăit pe terenul lui St. Etienne iluzia unei reveniri fantastice, datorită reușitelor lui Louis Pedro (39) și Ivan Gonzales (62). Același Gonzales avea însă să năruiască speranțele târgmureșenilor, cu un autogol căzut în minutul 72.

La tragerea la sorți a play-off-ului, programată azi de la ora 14:00, alături de Astra va fi prezentă în urnele de la Nyon și Steaua, retrogradată din Liga Campionilor de Partizan Belgrad, 4-2 după 1-1.

Celelalte rezultate al serii de joi

Aberdeen (Sco) – Kairat (Kaz) 1-1 (în tur 1-2)

Odd (Nor) – Elfsborg (Sue)  2-0 (1-2)

Shmona (Isr) Liberec (Ceh) 0-3 (1-2)

Qabala (Azb) – Apollon (Cip) 1-0 (1-1)

Guimaraes (Por) – Altach (Aus) 1-4 (1-2)

Slovan Bratislava (Slc) – Krasnodar (Rus) 3-3 (0-2)

Rubin Kazan (Rus) – Sturm Graz (Aus)  1-1 (3-2)

Atromitos (Gre) – AIK Stokholm (Sue) 1-0 (3-1)

Trnava (Slc) – PAOK Salonic (Gre) 1-1 (0-1)

Dinamo Minsk (Blr) – FC Zurich (Elv) 1-1 prel. (1-0)

 Vorskla (Ucr) – Zilina (Slc) 3-1 prel. (0-2)

 Istanbul BB (Tur) – Alkmaar (Ola) 1-2 (0-2)

Vaduz (Lie) – Thun (Elv) 2-2 (0-0)

Trazonspor (Tur) Rabotnicki (Mac) 1-1 prel. (0-1)

Omonia (Cip) – Brondby (Dan) 2-2 (0-0)

Rosenborg (Nor) – Debrecen (Ung) 3-1 (3-2)

 Zeljeznicar (Bos) – Standard Liege (Bel) 0-1 (1-2)

AEK Larnaca (Cip) – Bordeaux (Fra) 0-1 (0-3)

Zorya (Ucr) – Charleroi (Bel) 3-0 (2-0)

 Inter Baku (Azb) – Bilbao (Spa) 0-0 (0-2)

 IFK Goteborg (Sue) – Belenenses (Por) 0-0 (1-2)

 Vojvodina (Srb) – Sampdoria (Ita) 0-2 (4-0)

Stromsgodset (Nor) – Hajduk Split (Cro) 0-2 (0-2)

Vitesse (Ola) – Southampton (Ang) 0-2 (0-3)

Dortmund (Ger) – Wolfsberger (Aus) 5-0 (1-0)

Legia (Pol) – Kukesi (Alb) 1-0 (3-0)

FC Copenhaga (Dan) – Jablonec (Ceh) 2-3 (1-0)