Usain Bolt a câştigat „suta” cu nou record olimpic

0
320

Jamaicanul Usain Bolt şi-a reconfirmat statutul de cel mai rapid atlet al planetei după ce a câştigat, duminică seara, finala olimpică în cursa de 100 metri de la Londra. A fost cea mai rapidă cursă din istorie pe 100 de metri, cu o singură excepţie, Asafa powell, toţi concurenţii alergând „suta” în mai puţin de 10 secudne. De asemenea, pentru a aur a fost o bătălie între doi jamaicani, pe doi sosind Johan Blake. Bolt a plecat mai slab dar până la jumătatea cursei recuperase deja diferenţa şi pe ultimii zeci de metri s-a desprins decisiv. Usain „The Lightning” Bolt a stabilit un nou record olimpic, 9.63 secunde. Cu un start mai bun Bolt ar fi corectat mai mult ca sigur recordul mondial, care a rămas la 9.58 secunde. Blake a luat argintul, iar medalia de bronz i-a revenit americanul Jason Gatlin. Compatriotul lui Bolt şi Blake, Asafa Powell, a plecat bine, dar s-a târât spre linia de sosire după ce a acuzat o crampă musculară la jumătatea cursei. „Fulgerul” Usain Bolt, 25 de ani, a cucerit la Londra al patrulea titlu olimpic din carieră şi al doilea în proba regină a atletismului, cursa de 100 de metri. Bolt va mai concura la 200 metri şi la ştafeta de 4 x 100 metri alături de conaţionalii săi din Jamaica. Tot din Jamaica vine şi campioana la 100 de metri, Shelly-Ann Fraser-Pryce, care a încheiat cursa cu timpul de 10,75 secunde. Argintul i-a revenit americancei Carmelita Jeter, iar locul al treilea pe podium a fost ocupat de o altă sportivă din Jamaica, Veronica Campbell-Brown.