Mihaela Lăcătuş nu a desfăcut garda chinezoaicei Dong

0
649

Pugilista Mihaela Lăcătuş a fost eliminată de la Jocurilor Olimpice de la Londra, după ce a pierdut partida împotriva chinezoaicei Cheng Dong. În primul tur al concursului feminin de box (categoria 60 de kilograme) din cadrul Olimpiadei, Mihaela Lăcătuş a fost învinsă de chinezoaica Cheng Dong, care s-a impus cu scorul de 10-5 (pe reprize 3-0, 2-2, 2-2, 3-1). Mihaela a atacat în permanenţă, însă adversara sa a contraatacat eficient, beneficiind şi de o alonjă superioară, câştigând partida, deşi a fost numărată în ultima repriză. România a rămas astfel fără reprezentant la box, după ce Bogdan Juratoni a fost şi el eliminat din concursul masculin al Jocurilor Olimpice de la Londra. Sportiva rusă Elena Savelyeva a intrat în istorie după ce a câştigat primul meci de box feminin la Jocurile Olimpice de la Londra, în primul tur al categoriei 51 kg, duminică, la Excel Stadium. Boxul feminin a intrat în programul olimpic cu 36 de sportivi la trei categorii.