Euro 2021: Spania n-a pierdut, Italia n-a câştigat!

0
395

„Squadra Azzura” s-a calificat pentru finala Euro 2021, în faţa Spaniei, după executarea loviturilor de departajare (1-1, 4-2 d.p.l.). Al 33-lea meci fără înfrângere pentru selecţionerul Roberto Mancini. A fost o partidă de reală calitate tehnico-tactică, cu suspans teribil, şi bineînţeles prelungiri. Gianluigi Donaruma, probabil viitorul portar al lui PSG, a fost ireproşabil. Superiori în conservarea balonului, spaniolii care veneau după partida cu Elveţia, de asemenea cu prelungiri şi lovituri de la 11 metri au avut în faţă un adversar determinat, dispus la un presing avansat, de intensitate, timp de 120 de minute. 60.000 de spectatori s-au aflat în tribunele stadionului Wembley. Jucătorul meciului, Federico Chiesa, declarat de UEFA, ca şi după partida cu Ţara Galilor. Dar, cel care a impresionat asistenţa a fost tânărul Pedro Gonzalez Lopez „Pedri”, în vârstă de numai 18 ani, jucător la FC Barcelona care a iluminat partida cu tehnica şi pasele sale cu conţinut tactic. În faţa micului ecran Gary Lineker a spus despre „Pedri” că este un superstar în devenire. Momentan, este cel mai tânăr jucător care a disputat o semifinală Euro şi alături de Eric Garcia şi Ferran Torres încarnează noua generaţie de jucători pe care contează “Roja”. Ce i-a lipsit Spaniei? Poate… Fernando Torres şi David Villa, de acum 10-12 ani. Italia a rezistat suferind, şi s-a calificat în finala competiţiei, unde va întâlni câştigătoarea partidei dintre Anglia şi Danemarca.