Roland Garros – Metronomul Halep şi tornada Muguruza

0
343

Semifinală insptitoare, „cap de afiş”, între numărul 1 mondial şi numărul 3 mondial, astăzi, la Roland Garros. La 23 de ani, Garbine Muguruza are deja în palmares două turnee de Mare Şlem. Finalistă la Wimbledon în 2015, a câştigat Roland Garros anul următor, în faţa Serenei Williams. Anul trecut, spaniola a triumfat la Wimbledon, în faţa lui Venus  Williams. La rândul ei, Simona Halep a piedut deja două finale la Roland Garros, cu Maria Şarapova, în 2014, şi cu Jelena Ostapenko, anul trecut, când a avut 6-4, 3-0 şi minge de 4-0. În ianuarie, Halep a cedat în faţa Carolinei Wozniacki, în finala de la Australian Open. Dar una este palmaresul, alta este situaţia de fapt înaintea partidei de astăzi după-amiază. Până acum, la Roland Garros, Garbine Muguruza, aidoma unui uragan, n-a pierdut niciun set, executându-o chiar în turul precedent pe Maria Şarapova, 6-2, 6-1, după ce o umilise pe Sam Stosur, 6-0, 6-2. Românca a avut un parcurs mai complicat, dovadă că a stat în teren 7 ore şi 23 de minute, cu o oră şi 20 de minute mai mult decât adversara sa. Este condusă cu 3-1 în duelurile directe şi înfrângerea de la Cincinnatti de anul trecut, 6-1, 6-0, se vrea uitată.