Liga Campionilor: Karim Benzema -magistral-, duce Realul în semifinale

0
377

Ca şi în partida retur cu PSG din optimile de finală (3-1), o triplă istorică a lui Karim Benzema (min. 21, 24, 46) în partida cu Chelsea, a tranşat lucrurile în prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor pe Stamford Bridge (38.689 spectatori). O victorie eclatantă, sinonimă cu opţiunea la prezenţa în semifinalele competiţiei. Chelsea, deţinătoarea titlului, la a doua înfrângere consecutivă pe teren propriu, după 1-4 cu Brentford în Premier League, cu mari slăbiciuni în defensivă, a fost realmente inhibată de prestaţia lui Karim Benzema (34 de ani), mai bun ca niciodată, pe o ploaie londoneză care n-a contenit. Total neinspirat, internaţionalul senegalez Edouard Mendy, portarul lui Chelsea. Cu 3066 minute disputate în 36 de meciuri, Karim Benzema (11 goluri în C1) se află în Top 5 ai lui Carlo Ancelotti. Unicul gol al „albaştrilor” a fost realizat de Kai Havertz (min. 40). În sezonul trecut Chelsea eliminase pe Real Madrid (1-1, 2-0). Returul peste o săptămână pe Santiago Bernabeu.