Liga Campionilor: Real Madrid a fost speriată de Leipzig

0
160

1-1 în partida retur, contând pentru optimile de finală ale Ligii Campionilor, aseară, pe Santiago Bernabeu (76.126 spectatori) după o victorie mică (1-0) în partida tur şi Real Madrid s-a calificat în faţa celor de la Leipzig. A avut şi noroc, a beneficiat şi de un discret arbitraj favorabil prestat de italianul Davide Massa, dar peste toate un portar inspirat, cum s-a dovedit internaţionalul ucrainian Andriy Lunin (25 ani). Carlo Ancelotti cu o mulţime de mijlocaşi titularizaţi –Tchouameni, Kroos, Valverde, Camavinga, Bellingham- şi un singur atacant, Vinicius, a demonstrat că e specialist în calificări în dureri. Oamenii lui Marco Rose au crezut că pot duce partida în prelungiri, dar Openda (min. 74), Benjamin Sesko (min. 75), Benjamin Henrichs (min. 80), Dani Olmo (min. 92) au ratat oportunităţile create. Cu 20 de şuturi la poarta adversă Leipzig poate regreta că n-a atins prelungirile, mai ales că Xavi Simons a fost un pericol real.