Champions League: Real Madrid şi Man City, în sferturi

0
303

În stilul-i consacrat, respectiv cu ajutor din partea arbitrilor, Real Madrid s-a calificat în sferturile Champions League, eliminând-o pe RB Leipzig. Fosta adversară a Universităţii Craiova în cupele europene a fost superioară trupei lui Ancelotti, în ambele manşe, dar a fost eliminată, prejudiciată şi de arbitri. În tur, a fost “jaf organizat”, Real câştigând nedrept cu 1-0, iar în retur scorul a fost egal, 1-1, deşi nemţii au dominat total. Vinicius a deschis scorul pentru gazde (65), pe contraatac, dar imediat Orban (68) a egalat cu o lovitură de cap. În ultimul minut, Dani Olmo a trimis în transversală, în timp ce Madridul trăgea de timp cu copiii de mingi, iar arbitrul a pus capăt partidei înainte de termen, spre liniştea gazdelor. Încă o calificare ruşinoasă pentru madrileni, care de obicei câştigă trofeul când au astfel de beneficii făţişe.

Tot în returul optimilor, Manchester City, mai mult cu gândul la derby-ul de titlu cu Liverpool, de duminică, a încheiat conturile repede cu FC Copenhaga, scor 3-1, la fel ca în tur, goluri: Akanji (5), Alvarez (9), Haaland (45), respectiv El Younoussi (29).

Până acum, s-au calificat în sferturi: Manchester City, Real Madrid, Bayern Munchen şi PSG.