Liga Campionilor: PSG, la fel ca anul trecut

0
342

În pofida achiziţiilor realmente costisitoare din vara trecută, PSG s-a înclinat în faţa lui Real Madrid, şi aseară (1-2), pe „Parc des Princes” (46.585 spectatori), după înfrângerea din tur (1-3) pe care sperau să o anuleze. Prin dubla înfrângere, PSG părăseşte Liga Campionilor, ca şi anul trecut, în optimile de finală. Au marcat Cr. Ronaldo (min. 51) Casemiro (min. 80), respectiv Cavani (min. 71). 51 de meciuri fără înfrângere pe teren propriu avea până aseară PSG în toate competiţiile, AS Monaco fiind ultima echipă câştigătoare pe „Parc des Princes” (0-2), la 20 martie 2016. Eliminarea lui Marco Verratti (25 de ani) în minutul 66 a venit după ce primise (min. 20) un avertisment. Expulzarea acestuia a dat semnalul degringoladei din apărarea pariziană. 13 milioane de euro au fost în joc: 6,5 milioane de euro pentru accederea  în sferturile de finală, la acare se adaugă un bonus de două milioane de euro (market pot) şi 4,5 milioane reţeta vânzării de bilete pentru sferturile de finală. Absenţa lui Neymar a contat, indiscutabil, dar se aştepta cu totul altceva, de la echipa lui Unai Emery. „L’Equipe”, în numărul de astăzi, notează astfel jucătorii care au evoluat aseară:  PSG: Areola – 5 ; Dani Alves – 3, Thiago Silva – 6, Marquinhos – 6, Berchiche – 4; Verratti – 2, Thiago Motta – 5, Rabiot – 5; Mbappé-3, Cavani – 3, Di María-3. Real Madrid: Keylor Navas -5; Carvajal -, Varane – 7, Ramos-6, Marcelo – 4; Lucas Vázquez -7, Casemiro – 7, Kovacic – 5, Asensio – 6; Benzema -4 , Cristiano Ronaldo – 6. Zinedine Zidane este notat cu 8, în timp ce Unai Emery este notat cu 3. În pofida unui bilanţ superior al predecesorilor săi, Laurent Blanc şi Carlo Ancelotti, bascul Unai Emery se pregăteşte deja de debarcare. A venit ca triplu câştigător al Europa League, cu FC Sevilla (2014, 2015, 2016) şi a eşuat în două ediţii consecutive în optimile de finală ale Ligii Campionilor. Într-o altă partidă, lipsită de orice miză, FC Liverpool şi FC Porto au încheiat la egalitate (0-0), dar echipa lui Jurgen Klopp câştigase prima manşă cu 5-0.