Juventus, calificare norocoasă în sferturi

0
372

Norocul proverbial al celor de la Juventus Torino nu-i părăseşte. După ce au marcat golul victoriei la ultima fază a meciului din Serie A de pe Olimpico, împotriva lui Lazio, jucătorii lui Max Allegri au obţinut o calificare aproape neverosimilă în sferturile Champions League. După 2-2 în tur, la Torino, cu Tottenham, piemontezii s-au văzut conduşi din prima repriză pe Wembley, coreeanul Son marcând pentru Spurs în minutul 39. “Bătrâna Doamnă” nu şi-a creat nicio ocazie de gol preţ de o oră şi a fost dominată clar de gazde, dar în numai câteva minute a obţinut calificarea. Higuain a marcat după o fază alambicată în careul advers, apoi i-a pasat decisiv lui Dybala pentru 2-1. Englezii au reclamat, îndreptăţit, două lovituri de pedeapsă, pentru henţuri în careu, dar şi Juventus merita un penalty la un fault asupra lui Costa. La ultima fază de joc, gazdele au degajat de pe linia porţii, după o reluare a lui Kane, care putea duce meciul în prelungiri.

Tottenham – Juventus 1-2 (Son 39, Higuain 64, Dybala 67) (2-2 în tur)

Manchester City – FC Basel 1-2  (Jesus 8, Elyounoussi 17, Lang 71) (4-0 în tur)

În celălalt meci al serii s-a înregistrat o uriaşă surpriză, Basel câştigând cu 2-1 pe terenul lui Manchester City. Echipa lui Guardiola a pierdut pentru a patra oară în acest sezon, precedentele eşecuri fiind cu: Liverpool, Şahtior şi Wigan.