Cupa Regelui (Spania): Bascii la putere

0
481

Finaluri nebune în ultimele sferturi de finală ale Cupei Regelui din Spania, în partidele Athletic Bilbao – FC Barcelona pe „San Mames” (49.154 spectatori) şi Real Madrid – Real Sociedad pe „Santiago Bernabeu” (64.012 spectatori). În partida Bilbao – Barcelona unicul gol al partidei a fost defapt un autogol al internaţionalului spaniol S. Busquets (min. 90+3) sub presiunea lui Ibai Gomez. Catalanii au avut posesie prelungită şi câteva ocazii de gol prin Lionel Messi. O figură modestă a făcut din nou Antoine Griezman. Bascilor le-a fost refuzat un gol realizat prin Inachi Williams pentru offside. Interesant este faptul că şi în campionat, la 16 august anul trecut Bilbao s-a impus (1-0) tot în finalul partidei (min. 89) graţie golului realizat de Aritz Aduriz. În celălalt sfert de finală, Real Sociedad a condus, neverosimil cu 3-0 şi 4-1 la un moment dat. Madrilenii au revenit la 4-3, goluri marcate de Marcelo (min. 59), Rodrigo (min. 80), Nacho Fernandez (90+3), şi în minutul 90+6, într-un final incandescent, Sergio Ramos a reluat balonul cu capul pe lângă cadrul porţii adverse când Real Sociedad era în 10 jucători, după eliminarea fundaşului dreapta Gorosabel pentru un fault la Vinicius Jr. Pentru semifinalele competiţiei s-au calificat CF Granada, Mirandes (D2), Real Sociedad şi Athletic Bilbao, încât se poate spune că bascii sunt la putere în Cupa Regelui.