PSG şi Marseille, în sferturile Cupei Franţei

0
325

PSG s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Franţei, după ce a învins-o în deplasare cu 4-1 pe Sochaux, echipă din liga secundă. Pentru gazde a egalat Martin (14), iar pentru PSG a reuşit o triplă Di Maria (1, 58, 62) şi Cavani (27). Brazilianu Neymar nu a fost convocat pentru acest meci, fiind scutit după petrecerea de ziua sa. Portarul lui PSG, Kevin Trapp, a fost eliminat în ultimul minut.
Într-un alt meci din optimi, Ol. Marseille a făcut scor în deplasare cu Bourg en Bresse, echipă de liga a doua, pe care a învins-o cu 9-0, goluri: Luiz Gustavo (10), Payet (13), Ocampos (16, 48, 71), Mitroglou (20, 40, 81), N’Jie (89).
Tot în optimi, Auxerre – Les Herbiers 0-3.
Miercuri se dispută meciurile: Metz – Caen, Lens – Troyes, Chambly – Granville, Montpellier – Lyon, iar joi se dispută Grenoble – Strasbourg.