De Moş Nicolae, România spulberă Norvegia

0
375

Ghetuţe ticsite cu daruri de Moş Nicolae pentru handbalistele tricolore, care au spulberat Norvegia în ultimul meci din grupa D a Europeanului din Franţa, scor 31-23. Neagu a jucat precum cea mai bună handbalistă din lume, Dumanska a apărat cum a făcut-o când cucerea Cupa EHF cu SCM Craiova, iar la nordice s-a văzut că sunt altă echipă fără superstarurile Nora Mork şi Amanda Kurtovic, nu întâmplător venind şi eşecul din primul meci, contra Germaniei. Apărarea României a fost extraordinară, susţinând-o pe Yulia, iar faza ofensivă a mers excelent, cu excepţia începutului reprizei secunde, când tricorele nu au marcat preţ de 8 minute. Pe final, spaniolul Martin Ambros şi-a permis să folosească rezervele, în ambele faze.

Au jucat pentru România: Dumanska, Dedu – portari; Neagu 11, Chiper 5, Geiger 4, Buceschi 4, Pintea 3, Laslo 1, Dragut 1, Ardean-Elisei 1, Udriştioiu 1, Perianu, Florică, Polocoşer, Băcăoanu, Zamfirescu.

Într-un alt meci al grupei, Germania – Cehia 30-28.

România câştigă grupa D, cu 3 victorii, şi intră cu 4 puncte în grupa principală, în timp ce Germania are 2, iar Norvegia 0.