Premier League: Manchester City câştigă în inferioritate numerică

0
218

Rămasă în 10 jucători după 26 minute de joc, pentru eliminarea lui Joao Concelo, pentru un fault ca ultim apărător asupra galezlui Harry Wilson, Manchester City a suferit enorm deşi conducea 1-0 prin golul argentinianului Julian Alvarez (min. 16). Pentru Fulham a egalat Andreas Perreira (min. 28 – pen.). City a dominat mult, ca de obicei, şi Pep Guardiola l-a trimis în teren pe Erling Haaland (min. 64), pe care dorise să-l menajeze la această partidă. În minutele de prelungiri Kevin De Bruyne a obţinut ceea ce căuta, un penalty la intervenţia imprudentă a lui Antone Robinson, transformat de Haaland. Manchester City prin victoria (2-1) preia conducerea provizorie a clasamentului. Alte rezultate: Everton – Leicester 0-2, Leeds – Bornemouth 4-3, Nottingham Forest – Brentford 2-2, Wolverhampton – Brighton 2-3.