Au marcat: Ioniţă 8, Dandea 79 / Gustavo 5 pen, 48.

Astra: Iliev 5 – Belu-Iordache 5, Erico 6, Polczak 5, Radunovic 5 (Butean 51) 6 – Mrzljak  5 (Moise 64) 6, Dandea 7 – Ioniţă 8, Marquinhos 6 (D. Lazar 74) 6, Balaure 7 – Le Tallec 7. Antrenor: Edward Iordănescu.

Craiova: Calancea 5 – Popov 7 (Datkovic 77) 5, Spahija 5 (Burlacu 81), Tiago Ferreira 6 – Martic 6, Mateiu 5, Screciu 6, Bancu 7 – Gustavo 8 (M. Roman 85), Băluţă 5, Mitriţă 6. Antrenor: Devis Mangia.

Cartonaş roşu: Plamen Iliev 73.

Arbitru: Marcel Bârsan 6.

Cu avantaj pe tabelă şi numeric, Universitatea Craiova a pierdut pe final două puncte importante la Giurgiu

Oltenii s-au împiedicat şi au vărsat găleata plină cu lapte pentru care trudiseră aproape 80 de minute. Craiova a avut totul la dispoziţie pentru a lua de la Giurgiu toate punctele şi a ajuns să plece pe furiş cu unul, fiindcă gazdele puteau să primească un penalty pe final.

A fost 1-0 şi 2-1 pentru alb-albaştri, care au fost şi mai mulţi pe teren în ultimele 20 de minute, după eliminarea internaţionalului bulgar Iliev, portarul Astrei. Gazdele, fără antrenori pe bancă, au acceptat dominarea Craiovei, dar, paradoxal, numai până când au rămas în inferioritate numerică. Nici jucătorii şi nici antrenorul Ştiinţei n-au ştiut să gestioneze avantajul de pe tabelă şi cel numeric. În locul unei posesii care să fi curs spre păstrarea celor 3 puncte sau chiar încă un gol de siguranţă, alb-albaştrii au cedat iniţiativa, iar gazdele au fost concrete. Şi Mangia s-a fâstâcit din nou şi a schimbat post pe post când s-a accidentat Popov, trimiţându-l pe teren pe Datkovic şi egalând practic forţele din teren. Imediat a venit egalarea. Mateiu, care făcuse un meci bun, n-a sărit cu Dandea, iar Calancea n-a reacţionat la lovitura de cap. Acelaşi Dandea, oltean de origine, marcase tot în prelungiri şi acum 2 ani, în victoria Astrei lui Şumudică pe „Extensiv”. Debusolat, Mateiu l-a atacat cam imprudent pe Ioniţă şi gazdele au avut ocazia să ceară un penalty prin care să provoace Craiovei a doua umilinţă într-o săptămână, după cea suferită cu FCSB.

Păcat de acest black-out comun, antrenor-jucători, fiindcă tot ei puseseră la cale o strategie câştigătoare timp de aproape 80 de minute. Gustavo marcase în fiecare început de repriză, o dată dintr-un penalty scos tot de el, a doua oară dintr-un serviciu perfect al lui Mitriţă. Ioniţă i-a readus pe astrali în joc prima dată, după ce Spahija îl protejase practic pe Le Tallec pentru ca acesta să-i aşeze mingea coechipierului marcator. Mangia schimbase pentru meciul de la Giurgiu apărarea ridicolă din meciul cu FCSB. Cu Spahija n-a nimerit-o, dar Popov a fost la înălţime, însă bulgarul s-a accidentat pe final şi l-am revăzut astfel, din păcate, pe Datkovic. Craiova a avut avantaj şi pe tabelă, şi ca posesie, şi numeric, fiindcă bulgarul Iliev i-a tras un şut în posterior lui Spahija, care-l împiedicase să degajeze rapid. Oltenii n-au ştiut să gestioneze aceste atuuri şi au risipit două puncte importante, pe un teren unde toată lumea câştigase în ultima vreme. Partea bună este că Universitatea nu a acuzat rezultatul dur cu FCSB şi a făcut un joc bun la Giurgiu, partea negativă este că a mai confirmat încă o dată că nu are maturitatea necesară pentru a gestiona o situaţie favorabilă şi să rezolve o partidă pe care a avut-o în mână.

Mangia: „Trebuia să marcăm şi să închidem meciul”

Antrenorul Craiovei, Devis Mangia s-a arătat nemulţumit că elevii săi nu au speculat superioritate numerică pentru a-şi mări avantajul şi pentru a nu mai avea probleme pe final: „Am avut 70 de minute cu acţiuni pozitive şi 20 de minute cu o evoluţie dezordonată. A fost o eliminare în favoarea noastră, nu am ştiut să speculăm asta şi va trebui să analizăm cele petrecute în finalul jocului. Ar fi trebuit ca în cele 70 de minute când am jucat foarte bine şi am avut o posesie superioară să marcăm mai mult şi să închidem meciul, dar nu am reuşit. Echipa arată destul de bine la foarte multe capitole, iar în această pauză competiţională ne vom pregăti şi vom vedea cum putem să ne îmbunătăţim prestaţiile. Nu trebuie să ne gândim la clasament, ci să jucăm mai bine decât am făcut-o în ultimele două meciuri“, a spus Mangia, la Digi Sport.

Alex Mitriţă nu şi-a ascuns nici el supărarea pentru pierderea celor 2 puncte: „Este o dezamăgire foarte mare, am avut şi un om în plus, nu am reuşit să mai marcăm, dar asta este. O să vedem unde am greşit şi sperăm ca măcar la meciul următor să nu mai facem aceleaşi greşeli. Trebuie să fim mai concentraţi în faţa porţi. Vă daţi seama că toţi suntem dezamăgiţi, de la antrenori şi până la suporteri. Şi ei îşi doreau victoria, pentru că veneam după o înfrângere cu FCSB. Nu vreau să mă gândesc pe ce loc terminăm returul, vreau ca în fiecare meci să dăm maximum, să scoatem cât mai multe puncte şi la final o să vedem unde ne clasăm“, a spus Mitriţă.

Autorul dublei de la Giurgiu, brazilianul Gustavo a declarat: „Am marcat de două ori astăzi, am opt goluri în total, dar sunt foarte dezamăgit că nu am câştigat. Am făcut 70 de minute foarte bune şi după nu ştiu de ce, cu un jucător în plus, am suferit şi am primit şi gol. Trebuie să lucrăm mai mult pentru meciul următor. Nu doar Mister a fost nervos, toţi am fost supăraţi după meci, dar campionatul este lung şi trebuie să mergem înainte“, a declarat Gustavo.

90 la sută şanse să se inaugureze stadionul cu Slavia

Următorul meci al Ştiinţei este amicalul cu Slavia Praga, programat vineri seara, iar şansele ca acesta să fie primul pe noua arenă a Craiovei sunt foarte mari. Recepţia stadionului intră în aceste zile pe ultima sută de metri, iar în acest week-end fanii ar putea asista la inaugurarea lui.