Revenire spectaculoasă a tinerilor tricolori

0
436

Echipa naţională de tineret a României a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 4-3 reprezentativa similară a Muntenegrului, într-un meci din grupa a 6-a preliminară pentru calificarea în play-off-ul Campionatului European din 2015. La pauză, oaspeţii conduceau cu 3-1. Golurile tricolorilor au fost marcate de Boldor 10, Puşcaş 67, Bumba 79 din penalti şi Tănase 82, în timp ce pentru muntenegreni a înscris Djordjevici, în minutele 15, 33 şi 35. Viorel Moldovan a folosit echipa: Brănescu – Manea (Nedelcu 46), Ţâru, Boldor, Filip – Bălaşa, Creţu – Bumba, Iancu (Buziuc 62), Rotariu (Fl. Tănase 46) – Puşcaş. Pentru Muntenegru au evoluat: Petkovici – Gojacanin, Bakraci, Cavnici, Bogdanovici – Milojko – Vukcevici (Grbovici ’86), Zorici, Kosovici (Hocko ’87), Djordjevici (Vujnovici ’80) – Mugosa. La partida de pe stadionul Dinamo au asistat aproximativ 150 de spectatori. Atacantul Craiovei, Andrei Ivan, nu a fost trecut nici măcar pe foaia de joc.

Clasamentul grupei a 6-a este următorul: 1. Germania 14 puncte (6 jocuri), 2. România 12 puncte (7 jocuri), 3. Muntenegru 11 puncte (7 jocuri), 4. Irlanda 8 puncte (7 jocuri), 5. Insulele Feroe 1 punct (7 jocuri). Ultimele meciuri din grupă sunt: Germania – Irlanda (aseară), Germania – România, Insulele Feroe – Muntenegru (ambele 9 septembrie). În play-off-ul Campionatului European de tineret, găzduit în 2015 de Cehia, se califică învingătoarele din cele zece grupe preliminare plus cele mai bune patru echipe clasate pe locurile secunde. Practic, dacă Germania a învins aseară Irlanda, România are doar şanse teoretice să meargă la turneul final, asta însemnând să învingă Germania în deplasare şi alte patru echipe aflate pe locul secund în celelalte grupe să nu câştige ultimul joc.