JO de la Paris: Serbia, calificare-thriller la baschet

0
90

Naţionala de baschet masculin a Serbiei a obţinut o calificare spectaculoasă în semifinalele turneului olimpic de la Paris, după ce a dispus în sferturi de Australia, scor 95-90, în urma unei reprize de prelungiri. Conduşi de Patty Mills de la Miami Heat, “Boomers” au avut nu mai puţin de 24 de puncte avantaj în sala din Bercy la jumătatea sfertului secund. Veteranul antrenor Svetislav Pesic (75 de ani) a răbufnit la un time-out la adresa jucătorilor săi, reuşind astfel să-i capaciteze, iar sârbii au reuşit cea mai mare remontada din istoria Jocurilor Olimpice. Nikola Jokic a fost în prim-planul revenirii sârbilor, pivotul lui Denver Nuggets terminând cu 21 de puncte, 14 recuperări, 8 pase decisive şi 4 intercepţii, fiind secondat de Bogdan Bogdanovic de la Atlanta Hawks. Înainte ca “Joker” să facă diferenţa în repriza de prelungiri, Mills egalase, 82-82, trimiţând meciul în over-time cu o aruncare incredibilă chiar peste Jokic, cu o singură secundă înainte de final. Sârbii merg în semifinale, unde aşteaptă Dream Team-ul USA, care are de bifat sfertul cu Brazilia. Serbia a cucerit trofeul olimpic în 1980, ca Iugoslavia şi mai are 5 medalii de argint, ultima în 2016.

Într-un alt sfert al turneului de baschet se duelează Franţa şi Canada. În semifinale s-a calificat deja Germania, care a trecut cu 76-63 de Grecia lui Antentokoumpo. Serbia şi Australia se vor duela şi în turneul feminin, tot în sferturi, mâine.