Spania – Franţa, prima semifinală de la Euro 2024

0
4

Spania – Franţa este prima semifinală de la Euro 2024, cele două echipe calificându-se după ce au eliminat în sferturi Germania, respectiv Portugalia.

Spania a învins cu 2-1, la Stuttgart, gazda turneului final, Germania, după prelungiri. Ibericii l-au pierdut devreme pe Pedri, accidentat, dar înlocuitorul său, Dani Olmo, a deschis scorul, în repriza secundă. Selecţionerul Spaniei a făcut nişte schimbări parcă pentru a readuce adversara în joc, iar Wirtz a egalat în minutul 89. Merino a punctat în minutul 119 cu o lovitură de cap, iar Spania s-a calificat în semifinale, unde va juca fără Morata şi Dani Carvajal, suspendaţi.

Spania: Unai Simon – Dani Carvajal, Le Normand (Nacho 46), Laporte, Cucurella – Fabian Ruiz (Joselu 102), Rodri, Pedri (Dani Olmo 8) – Yamal (Ferran Torres 63), Alvaro Morata (Oyarzabal 80), Nico Williams (Merino 80). Selecţioner: Luis de la Fuente.

Germania: Neuer – Kimmich, Rudiger, Tah (T. Muller 80), Raum (Mittelstadt 57) – Emre Can (Andrich 46), Kroos – Musiala, Gundogan (Fullkrug 57), Sane (Wirtz 46) – Havertz (W. Anton 91). Selecţioner: Julian Nagelsmann.

Arbitru: Anthony Taylor.

Franţa s-a calificat  în semifinale, după ce a învins Portugalia la lovituri de departajare, scor 5-3, fiind 0-0 după 120 de minute. După ce a apărat cele 3 şuturi ale slovenilor în optimi, Diogo Costa a primit gol de la: Dembele, Fofana, Kounde, Barcola şi Theo Hernandez, în timp ce pentru Portugalia au marcat: Ronaldo, Bernardo Silva şi Nuno Mendes şi a ratat Joao Felix.

Franţa: Maignan – Kounde, Upamecano, Saliba, T. Hernandez – Kante, Tchouameni, Camavinga (Fofana 91) – Griezmann (Dembele 67) – Kolo Muani (M. Thuram 86), Mbappe (Barcola 106). Selecţioner: Didier Deschamps

Portugalia: Diogo Costa – Cancelo (N. Semedo 74), Ruben Dias, Pepe, Nuno Mendes – Palhinha (Ruben Neves 90+2), Vitinha (Matheus Nunes 119), Bruno Fernandes (F. Conceicao 74) – Bernardo Silva, Cristiano Ronaldo, Rafael Leao (Joao Felix 106). Selecţioner: Roberto Martinez.

Arbitru: Michael Oliver