Halep, în semifinale la Roland Garros

0
409

Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului de la Roland Garros, după ce a învins-o pe germanca Angelique Kerber cu 6-7, 6-3, 6-2. Halep are acum 6-4 în meciurile directe cu Kerber, după ce a învins-o în ambele turnee de Mare Şlem disputate anul acesta, Australian Open şi Roland Garros.

Meciul a început rău pentru liderul mondial, care a făcut nu mai puţin de 20 erori neforţate şi a început practic de la 0-4. N-a fost un „walk in the park” însă pentru germancă, fiindcă Halep a revenit, a egalat la 5 şi a împins setul în tie-break, unde concentrarea i-a scăzut şi a cedat cu 7-2. Nu mai puţin de o oră şi 7 minute a durat primul act. În a doua rundă, meciul a păstrat aceleaşi coordonate, cu Halep atacând la fel de mult, dar greşind mai puţin, iar avantajul luat în start a fost menţinut până la final, scor 6-3, după 39 de minute. Şi setul trei a avut aceeaşi desfăşurare precum precedentul, cu Simona un break în faţă. Kerber a cerut intervenţia medicului la 2-1 pentru româncă, dar n-a scos-o din ritm, aceasta impunându-se în final cu 6-7, 6-3, 6-2, după două ore şi jumătate de joc.

În semifinale, Halep o va întâlni joi pe spaniola Garbine Muguruza, care în sferturi, a spulberat-o pe rusoaica Maria Şarapova, scor 6-2, 6-1. Muguruza (locul 3 WTA), a câştigat titlul la Roland Garros în 2016, şi are 3-1 în „directele” cu Halep, dar victoria româncei a fost în singurul duel pe zgură, în 2015, la Stuttgart. În cealaltă semifinală se vor întâlni americancele Sloane Stephens şi Madison Keys, finalistele de anul trecut de la US Open.