Algeria „s-a încălzit” cu noi pentru CM! „Tricolorii” au dezamăgit crunt

0
270

Aflată într-un stagiu de pregătire în Elveţia, naţionala României a fost învinsă în cel de-al doilea meci, şi ultimul, în „Ţara Cantoanelor”, 1-2 cu Algeria, echipă calificată la Mondialul brazilian şi văzută de specialişti drept una dintre cele mai slabe naţionale prezente la „marele bal”.

România, care a făcut un meci realmente execrabil, s-a văzut condusă în minutul 22, la capătul unei faze în care defensiva lui Piţurcă a greşit grav. Mai întâi, mijlocaşul stânga al algerienilor l-a ridiculizat în două rânduri pe Chiricheş, mingea centrată de acesta fiind scăpată în faţă de Pantilimon. Bentaleb a profitat, deschizând scorul. Servit de Maxim, Chipciu a egalat şase minute mai târziu, după ce a scăpat singur şi l-a driblat pe portarul advers. Victoria africanilor a fost adusă de Soudani, la jumătatea părţii secunde (66), jucătorul lui Dinamo Zagreb fructificând o excelentă centrare din flancul drept.

În minutul 43 meciul a fost întrerupt, după de fanii nord-africanilor, prezenţi în număr extrem de mare, au aruncat cu o sticlă pe teren. Selecţionerul Algeriei, Vahid Halihodzici i-a îndemnat la microfon pe suporteri să se liniştească. Partida s-a reluat după un sfert de ceas.

Echipe

România: Pantilimon (Lung jr. 48) – Chiricheş, Grigore, Găman, Raţ – Bourceanu, Lazăr (Nicoliţă 52, Matei 81) – Maxim, Chipciu (Rusescu 75), Tănase – Marica.

Algeria: M’Bolhi – Mostefa, Bougherra, Cadamuro, Ghoulam – Taider (Yebda 68), Medjani (Halliche 90+2), Bentaleb (Lacen 84) – Feghouli (Brahimi 84), Djabou (Mahrez 68), Soudani (Slimani 76).

În primul amical disputat în Elveţia, România a trecut cu 1-0 (gol Raţ) de Albania. Rezultat cu care au pierdut albanezii şi miercuri, la Budapesta, în faţa Ungariei, adversară a „tricolorilor” în preliminariile CE 2016. Reuşita vecinilor a venit în minutul 82, dintr-un penalty, transformat de Priskin.

Selecţionerul maghiar, Attila Pinter, a trimis în teren jucătorii: Rosza – J. Varga, Lang, Liptak, Korhut (Bosnjak 67) – Stieber (R. Varga 63), Patkai (Vecsei 55), Heffler – Futacs (Kalmar 46), Rudolf (Priskin 69), Dzsudzsak (Lovrencsics 73).