Pase scurte, pase lungi: Şi încă o dată tot aşa!

0
604

FCSB – echipa lui Gigi Becali – a mai învins o dată pe CSU Craiova, a treia oară, din tot atâtea meciuri, disputate în acest an. Pe cele din anul trecut nu le mai punem la socoteală. Scor 2-0 pentru oaspeţi, care rămîn în lupta pentru titlu, alături de CFR Cluj. 30.000 de spectatori au fost prezenţi aseară pe „Ion Oblemenco”. De fapt, indiferent de anotimp, de starea vremii, de ziua din săptămână, de meciuri contând pentru sezonul regulat sau play-off ş.a.m.d., CSU Craiova nu poate câştiga în faţa echipei bucureştene, în pofida atmosferei senzaţionale – de fiecare dată – din tribune. Se glumeşte deja pe seama partidelor directe, dintre cele două echipe. FCSB se poate împotmoli, cum a făcut-o, în faţa unor echipe care se chinuie prin play-out, dar nu în faţa Craiovei, devenită „pâine albă”. Cornel Papură declara, după meci, că echipa sa merita să marcheze, aşa cum decurseseră lucrurile în teren. Şi noi credem asta. Dar mai degrabă merita… să nu primească gol. Fiindcă intervenţia ganezului Isaac Donkor, în suprafaţa de pedeapsă, asupra lui Coman, a fost nu atât imprudentă, cât de-a dreptul ilogică. Dar e prima dată când greşeşte fatal Isaac Donkor? Penalty-ul a fost transformat de Fl. Tănase (min. 34), şocul s-a resimţit în sânul echipei gazdă, iar Dennis Man, în minutele de prelungire (90+5) a mai înfipt odată cuţitul în speranţele deşarte ale suporterilor. Craiova  a avut vână, chiar calitate, în prestaţie, în multe momente ale jocului, dar victoria a aparţinut… oaspeţilor. Conform „tradiţiei”. Şi e trist. Deşi „unora”, am observat, din anturajul echipei, le place. La starea asta de spirit, nu prea ne vine să ne întindem la vorbă despre meciul propriu-zis. Oricum, ambiţia oltenească – o anume năzdrăvănie în regim de viteză – era mare lucru altădată. FCSB-ul lui Gigi Becali amână obiecţiile, nu puţine şi nu oarecare, fiindcă de fapt nu ne interesează. Deşi, ne putem imagina ce glume „sănătoase” se fac pe seama Craiovei în autocarul echipei bucureştene.