Liga Europa: Liverpool, într-o finală europeană, după 7 ani!

0
281

sportulDeşi pierduse partida tur (0-1), primind gol în ultimele seconde ale jocului, aseară pe Anfield (43.000 de spectatori), Liverpool a întors rezultatul, într-o atmosferă electrizantă, chiar dacă dramatismul din sfertul de finală cu Borussia Dortmund nu a mai fost reeditat. La o centrare (min. 7) a lui Firminho, fundaşul Bruno Soriano – presat de Daniel Sturridge – a marcat în proprie poartă. Eliberată de „povara” partidei tur, Liverpool îşi va majora avanatajul în min. 63, când Daniel Sturridge şi-a văzut recompensate toate eforturile, învingândul pe Alphonse Areola şi, la scorul de 2-0, potenţialele prelungiri erau eliminate. Oaspeţii vor rămâne în inferioritate numerică, după eliminarea lui Luiz Victor (min. 71) şi vor primi şi golul trei (min. 81) realizat de Adam Lallana. Villareal putea obţine un penalty la intervenţia neglijentă a fundaşului Moreno asupra lui Suarez, dar arbitrul partidei, Viktor Kassai, a decis să nu-l acorde. Judecând după fizionomia partidei, victoria echipei pregătită de Jurgen Klopp este meritată, axul central al defensivei, Lovren-Toure, reuşind să neutralizeze tandemul spaniol, Soldado-Bakambu, extrem de prolific în această competiţie, punctul forte ale formaţiei pregătite de Unai Emery. Cu scorul general de 3-1, Liverpool se califică, după 7 ani într-o finală europeană.La 18 mai, la Bassel, în Elveţia, este programată o finală extrem de interesantă, între Liverpool şi FC Sevilla, deţinătoarea trofeului. Jurgen Klopp contra Unai Emery! Miza finalei este imensă, fiindcă echipa învingătoare, câştigătoare a trofeului, poate accede direct în grupele Ligii Campionilor. Fanii echipei Liverpool vor cânta “You ll never walk alone” la 18 mai a.c., năzuind ca FC Sevilla – dublă deţinătoare a titlului – să fie îngenunchiată. Villareal a pierdut 4 semifinale pe scena europeană: cu Valencia (C3 – 2004), Arsenal (C1 – 20069), Porto (C3-2011) şi Liverpool (C3-2016).