Liga Campionilor: Ajax Amsterdam în sferturi, după 16 ani!

0
386

După o partidă extraordinară, la Madrid, pe „Santiago Bernabeu” (77.013 spectatori), Ajax Amsterdam s-a impus categoric (4-1) şi accede în sferturile de finală ale competiţiei, pentru prima dată după 2003, când a fost eliminată de AC Milan. Deţinătoarea trofeului, Real Madrid, la rândul ei, pentru prima dată din 2010, când a fost scoasă de Ol. Lyon, se vede în afara competiţiei. În cinci zile madrilenii au fost eliminaţi din Cupa Spaniei, Liga Campionilor şi au mărit ecartul faţă de FC Barcelona în clasament. Un adevărat coşmar: trei înfrângeri consecutive pe „Santiago Bernabeu”. Partida de aseară a fost una umilitoare pentru madrileni: în minutele 7 şi 14, Ziyech şi Neres au adus, pe tabela de marcaj, un avantaj – nesperat – echipei lor. În perioada imediată, madrilenii i-au pierdut pe Lucas Vasquez (min. 28) şi Vinicius Jr. (min. 34). Omul partidei a fost sârbul Duşan Tadic, adus pentru 13 milioane euro, în Eurodivizie de la Southampton. O fază îndelung cântărită de VAR s-a derulat în minutul 62, când balonul a depăşit – aparent – tuşa terenului, dar a rămas în joc, golul lui Duşan Tadic fiind validat în cele din urmă de arbitrul Felix Brich. Sancţionat de UEFA, Sergio Ramos a privit meciul din tribună, iar Nacho – înlocuitorul său – a fost eliminat la sfârşitul jocului. Într-o săptămână Real a pierdut toate şansele la un trofeu în acest sezon. Marcatori: Asensio min. 70, respectiv Ziyech min. 7, Neres min. 18, Tadic min. 62 şi Schone min. 72. Ultima victorie în deplasare în faza eliminărilor directe a C1 pentru Ajax Amsterdam, data din martie 1997, tot la Madrid, dar în faţa lui Atletico (2-3). Ajax Amsterdam este a doua echipă care o elimină pe Real Madrid, după ce a pierdut primul meci pe teren propriu. În sezonul 1994-1995, în Cupa UEFA, Odense mai reuşise o asemenea performanţă.