Ajax surclasează campioana Europei, pe Bernabeu

0
387

Real Madrid încununează seria umilinţelor acestui sezon cu o eliminare în optimile Champions League, după unul dintre cele mai drastice eşecuri din istoria clubului, în cupele europene. Ajax s-a impus cu 4-1 pe Bernabeu, după ce pierduse nemeritat acasă, în prima manşă. “Lăncierii” au afişat din nou acel fotbal total, fermecător şi au condus la pauză prin reuşitele lui Ziyech şi Neres. Tadic a făcut 3-0 cu un şut în vinclu, gol validat şi de VAR. Asensio a dat speranţe gazdelor într-o remontada, dar imediat Schone a marcat dintr-o lovitură liberă, precum Ilie Dumitrescu împotriva Argentinei la World Cup 94. Real termină în genunchi o săptămână groaznică, în care a fost eliminată din Cupa Regelui, din Champions League şi au pierdut orice şansă la titlu în Primera, din cele 3 meciuri ieşind cu golaveraj 1-8, două dintre eşecuri fiind în faţa rivalei Barcelona.

Real Madrid – Ajax 1-4 (Asensio 70 / Ziyech 7, Neres 18, Tadic 62, Schone 72) (în tur 2-1)

• Real Madrid: Courtois – Carvajal, Nacho, Varane, Reguilon – Kroos, Casemiro (Valverde 87), Modric – Lucas Vazquez (Bale 29), Benzema, Vinicius Jr. (Asensio 35).
  • Ajax: Onana – Mazraoui (Veltman 80), De Ligt, Blind, Tagliafico – Schone (De Wit 73), Van de Beek, Frenkie. de Jong – Ziyech, Tadic, Neres (Dolbert 74).

Într-un alt meci din sferturi, Borussia Dortmund – Tottenham 0-1 (Kane 48) (în tur 0-3)

• Borussia Dortmund: Burki – Wolf (Larsen 62), Akanji, Diallo, R. Guerreiro (Pulisic 62) – Witsel, Weigl – Sancho, Reus (Delaney 74), Gotze – Alcacer.
  • Tottenham: Lloris – Alderweireld, Sanchez, Vertonghen – Aurier, Sissoko, Winks (Dier 55), Davies – Eriksen (Rose 83) – Son (Lamela 71), Kane.