Bundesliga: Bayern Munchen păstrează ecartul de cinci puncte faţă de Dortmund

0
338

S-a aşteptat în zadar ca etapa 25-a din Bundesliga, care programa pe „Signal Iduna Park” (81.359 spectatori) şocul dintre Borussia Dortmund şi Bayern Munchen, să relanseze lupta pentru titlu. La 4 octombrie anul trecut, Bayern se impunea pe „Allianz Arena” (5-1), la o manieră categorică. A fost a 111-a confruntare între cele două cluburi în toate competiţiile. Bilanţul rămâne favorabil lui Bayern Munchen cu 50 de victorii contra 29 şi 31 de remize. Partida viu disputată, răsplătind altminteri promisiunile, s-a încheiat indecis (0-0), aducând în prim-plan portarii Burki şi Neuer, ambii cu intervenţii decisive. S-ar putea spune că Thomas Tuchel a gândit bine jocul, dar Pep Guardiola a obţinut ceea ce îşi dorea. Momentul cheie al partidei s-a consumat în minutul 28, când Roman Burki a avut o intervenţie salutară la Costa Douglas, scăpat singur. În repriza secundă, Arturo Vidal a expediat balonul în transversala porţii internaţionalului elveţian Burki. Interesantă de-a dreptul evoluţia tânărului Kimmich, în centrul liniei defensive a bavarezilor, cu intervenţii oportune la Reus şi Aubameyang.