Două succese şi un eşec pentru echipele SCMU Craiova

0
699

Două dintre echipele de sală ale SCMU Craiova au reuşit victorii, cele masculine de volei şi de baschet, în timp ce voleibalistele au pierdut. În etapa a 10-a a Ligii Naţionale Masculine de Baschet, SCMU Craiova a învins, în Sala Polivalentă, scor 95-83, pe Athletic Constanţa, pe sferturi: 21-21, 22-26, 30-13, 22-23. Au jucat pentru formaţia antrenată de Michalis Kakiouzis: Qualls 34 de puncte, Franklin 16, Hawley 13, Vârnă 8, Robinson 7, Olisemeka 6, Wyatt 5, Gavriloaia 3, Andrieş 3, Voinescu, Ţâbârnă, Bagairea. SCMU Craiova este pe locul 3 în clasament, cu 17 puncte din 7 victorii şi 3 eşecuri, iar în etapa viitoare joacă în deplasare cu Steaua București.

Voleibaliştii Craiovei au câştigat clar meciul din deplasare cu Rapid Bucureşti, din etapa a 9-a a Diviziei A1, scor 3-0, pe seturi: 25-16, 25-18, 25-16, în numai o oră şi 8 minute de joc. Au evoluat pentru echipa lui Dan Pascu: Lică, Georgescu, Bartha, Călin, Lupu, Krisko, Pupart, Halilovic şi Diaconescu -libero. Cu 20 de puncte, SCMU Craiova este pe locul 3 în clasamentul ligii.

Voleibalistele de la SCMU Craiova au fost înfrânte în Sala Polivalentă de CSM Târgovişte, scor 3-0 (25-20, 25-13, 25-21), după o oră şi 14 minute de joc. Au jucat pentru formaţia antrenată de Lucian Zlotea: Brabete, Simoniia, Stoian, Stan, Marciu, Milivojevic, Cvijovic, Do Nascimento şi Tucmeanu – libero.

În clasament, fetele de la SCMU Craiova au 6 puncte după 9 etape, sunt pe locul 10, iar în etapa viitoare au un nou meci imposibil, în deplasare, la la Alba Blaj.