AC Milan câştigă din nou in extremis

0
400

Adversara de anul trecut a Universităţii Craiova în Europa League, AC Milan, a obţinut a doua victorie consecutivă în ultimul minut de joc în Serie A, şi tot după o reuşită a fundaşului Romagnoli. După ce s-au impus cu 2-1 acasă cu Genoa, “diavolii” au câştigat cu 1-0 în deplasarea pe Dacia Arena, contra lui Udinese, Romagnoli punctând cu un şut din careu în minutul 90+7, după o fază plecată tot de la o intercepţie a sa, la centrul terenului. Este a cincia victorie în ultimele 6 meciuri din Serie A pentru Milan, care a pierdut în acest timp numai derby-ul cu Inter. Echipa lui Gattusso este pe locul 4, cu 21 de puncte, la 10 puncte de liderul Juventus, pe care-l va întâlni în runda viitoare, pe San Siro.

Alte rezultate de duminică: Lazio – Spal 4-1, Chievo – Sassuollo 0-2, Parma – Frosinone 0-0, Bologna – Atalanta 1-2, Sampdoria – Torino 1-4.

Clasament: 1. Juventus 31p, 2. Inter 25p, 3. Napoli 25p, 4. Milan 21p, 5. Lazio 21p.