Champions League, rezultate

0
627

Napoli continuă forma de excepţie din acest sezon, chiar dacă nu se bazează pe vârful nigerian Osimhen, accidentat. După ce a spulberat-o pe Liverpool şi s-a impus fără probleme pe Ibrox Park, cu Rangers, liderul din Serie A a demolat-o pe Ajax, provocându-i un eşec istoric, pe teren propriu. Raspadori şi Kvaratskhelia sunt noii Mertens-Insigne, trupa lui Spalletti marcând 13 goluri în primele 3 partide şi este aproape sigură de calificarea în optimi.

Deşi a fost lipsită de publicul său fierbinte, Marseille a învins liderul grupei, Sporting, chiar la scor. Partida a început cu o întârziere de 20 de minute pentru că autocarul lui Sporting a ajuns mai târziu la stadion, din cauza aglomeraţiei. Lusitanii au deschis scorul în primele secunde, dar au rămas fără portarul Adan, eliminat în minutul 23, după ce înlesnise două goluri ale lui OM, care a făcut legea apoi.

Bruges nu se dezminte şi, după ce a învins-o lejer pe Atletico Madrid, are maximum de puncte după 3 etape, într-o grupă în care pornea cu ultima şansă.

În derby-ul serii, Inter a învins-o pe Barcelona şi catalanii sunt în pericol să rateze calificarea din grupe pentru al doilea an coonsecutiv. Returul cu Inter, de pe Nou Camp, poate fi decisiv, mai ales că este în săptămâna El Clasico.

Rezultate:

Grupa A: Ajax Amsterdam – Napoli 1-6 (Kudus 9 / Raspadori 18, 47, Di Lorenzo 33, Zielinski 45, Kvaratskhelia 63, Simeone 81)

FC Liverpool – Glasgow Rangers 2-0 (Alexander-Arnold 7, Salah 53 penalti)

Clasament: 1. Napoli 9p, 2. Liverpool 6p, 3. Ajax 3p, 4. Rangers 0p.

Grupa B: FC Bruges – Atletico Madrid 2-0 (Sowah 36, Jutgla 62)

FC Porto – Bayer Leverkusen 2-0 (Zaidu 69, Galeno 87)

Clasament: 1. Bruges 9p, 2. Leverkusen 3p, Atletico 3p, 4. Porto 3p.

Grupa C: Inter Milano – FC Barcelona 1-0 (Calhanoglu 45+2)

Bayern Munchen – Viktoria Plzen 5-0 (Sane 7, 50, Gnabry 13, Mane 21, Choupo-Moting 59)

Clasament: 1. Bayern 9p, 2. Inter 6p, 3. Barcelona 3p, 4. Plzen 0p.

Grupa D: Eintracht Frankfurt – Tottenham 0-0

Olympique Marseille – Sporting Lisabona 4-1 (Alexis Sanchez 13, Harit 16, Balerdi 28, Mbemba 84 / Francisco Trincao 1)

Clasament: 1. Sporting 6p, 2. Tottenham 4p, 3. Frankfurt 4p, 4. Marseille 3p.