Tricolorii mici se agaţă de ultimele şanse pentru Euro

0
290

romaniaNaţionala de tineret a învins clar Luxemburgul, dar bătăliile decisive se vor da în Danemarca şi Bulgaria

Selecţionata Under-21 a României a învins formaţia similară a Luxemburgului cu scorul de 4-0 (3-0), pe stadionul ‘”Gaz Metan’” din Mediaş, în preliminariile Campionatului European de fotbal pentru tineret din 2017. Bogdan Țâru (13) a deschis scorul cu o lovitură de cap, din plonjon, la lovitura liberă executată de Bumba. Acesta din urmă a  majorat scorul în minutul 29, cu un şut plasat la vinclu, din pasa lui Ioniţă. Finalul primei reprize a adus golul al treilea, înscris de Alexandru Ioniţă II (45), după o eroare a defensivei adverse. În repriza a doua, tricolorii nu au primit penalty-uri, la Puşcaş şi  Popadiuc. Ovidiu Popescu (75) a marcat ultimul gol al echipei României, cu un şut de la 25 de metri la vinclu. Contra Luxemburgului, selecţionerul Cristian Dulca a utilizat formula: Cojocaru —Hodorogea, Țâru, Miron, Olteanu —  Nedelcearu (Calcan 73), Ov. Popescu — Păun (Popadiuc 46), Al. Ioniţă II, Bumba (Fl. Tănase 59) — Puşcaş.

În alt meci din Grupa a 5-a, Danemarca a surclasat Țara Galilor cu 4-0, în deplasare. În clasamentul grupei a 5-a de calificare, pe primul loc se află Danemarca, cu 19 puncte (7 jocuri), urmată de România, 16 puncte (8 j), Țara Galilor, 12 puncte (8 j), Bulgaria, 11 puncte (7 j), Luxemburg, 2 p (7 j), Armenia, 1 p (7 j). România va juca următorul meci mâine, cu Danemarca, în deplasare, iar ultima partidă va fi cu Bulgaria, tot în deplasare, pe 11 octombrie. Danezii au câştigat cu 3-0 în noiembrie, la Giurgiu, iar bulgarii s-au impus cu 2-0 la Târgu Mureş. Câştigătoarea grupei la finalul campaniei se va califica direct la Campionatul European, iar cele mai bune 4 din 9 ocupante ale locurilor secunde vor disputa un play-off pentru a decide ultimele două selecţionate care vor merge la Euro 2017, din Polonia.