Primele 2 sferturi de la Euro 2024, adevărate finale

0
30

Începem week-end-ul cu ziua cea mai atractivă, ca afiş, de la Euro 2024, în care se dispută primele două sferturi de finală, care au look de finale: Spania – Germania şi Franţa – Portugalia. Învingătoarele se vor întâlni în semifinale.

Spania – Germania se joacă de la ora 19:00, pe Mercedes-Benz Arena din Stuttgart, şi va fi arbitrat de englezul Anthony Taylor. Sunt considerate echipele care s-au exprimat cel mai estetic la acest turneu final, iar ibericii sunt singurii care au câştigat toate cele 4 meciuri de până acum. Sunt cele 2 echipe care deţin recordul de trofee la Europene – 3, iar în 2008 s-au duelat în finală, câştigată de Furia Roja cu 1-0. S-au confruntat ultima dată la CM 2022 din Qatar, în faza grupelor, când au remizat, scor 1-1, apoi Spania a înlesnit eliminarea nemţilor de la turneul final, pierzând cu Japonia.

Tot un englez, Michael Oliver, va arbitra şi al doilea meci de gală al sferturilor, Franţa – Portugalia, programat de la ora 22.00, la Hamburg, pe Volksparkstadion. Ambele echipe s-au calificat cu emoţii în sferturi, “cocoşii” beneficiind de un autogol pe finalul jocului cu Belgia, iar lusitanii au fost mai eficienţi la lovituri de departajare decât slovenii. Franţa are 2 trofee la Euro, iar Portugalia are unul, adjudecat după finala din 2016 cu francezii pregătiţi de acelaşi selecţioner ca acum, Didier Deschamps. De la acel meci de acum 8 ani mai sunt în cele două loturi: Griezmann, Giroud, Kante şi Coman, la francezi, respectiv Ronaldo, Pepe, Rui Patricio şi Danilo Pereira, la portughezi. Cele două echipe naţionale s-au confruntat ultima oară în 2021, la Euro 2020, când Portugalia şi Franţa au remizat în faza grupelor, scor 2-2.