Chelsea, victorie epică în derby-ul cu Man United

0
136

Man United a condus cu 3-2 pe Stamford Bridge până în minutul 100 al derby-ului cu Chelsea, dar a pierdut partida cu 4-3! În prelungiri, Dalot s-a împiedicat în careu şi a căzut peste Madueke, iar Cole Palmer a transformat penalty-ul. Acelaşi Cole Palmer a ajuns la 16 reuşite în campionat după ce reuşit să înscrie cel de-al treilea său gol în derby în minutul 90+11, cu un şut deviat de McTominay, aducând victoria trupei lui Pochettino. În minutul scurs între goluri, Chelsea a mai avut o mare ocazie de a marca, din care a rezultat un corner.

Întreaga desfăşurare a derby-ului a fost dramatică, gazdele conducând cu 2-0, iar formaţia lui Ten Hag a întors rezultatul. Chelsea deschisese scorul prin Conor Gallagher în minutul 4, iar Cole Palmer a majorat avantajul londonezilor în minutul 19, din penalty.  Garnacho (34, 67) şi Bruno Fernandes (39) au punctat pentru oaspeţi. În clasament, Manchester United este pe locul 6, cu 48 de puncte, iar Chelsea a urcat pe 10, cu 43 de puncte.