Dinamo-al nouălea meci fără victorie în Liga 1

0
418

Dinamo București a fost înfrântă de CFR Cluj, scor 1-0, pe Dr. Constantin Rădulescu, în etapa  cu numărul 29 în Liga 1

Cu o evoluție total dezamăgitoare pe terenul celor de la CFR, Dinamo a pierdut doi oameni pentru următorul duel cu Academica Clinceni în ultima rundă a sezonului regulat. Paul Anton și Florin Bejan, absenții câinilor în etapa viitoare, au fost eliminați în prima repriza a partidei, la nu mai puțin de 6 minute distanță( 31-Anton, 37-Bejan) pentru acumularea a două cartonașe galbene, obținute la aceeași distanță de 6 minute( 9-Anton, 15-Bejan). În inferioritate numerică, Dinamo a reușit să reziste ofensivei celor de Cluj până în minutul 80, moment în care Billel Omrani, a înscris al patrulea gol al său în acest sezon. Cu cele trei puncte obținute în fata celor de la Dinamo, CFR s-a apropriat la un punct în spatele celor de la FCSB, liderul campionatului românesc . Prinsă într-o situație fără scăpare la prima vedere, Dinamo resimte o criza a rezultatelor în campionat, după ce câinii nu au bifat o victorie în Liga 1 din Ianuarie, perioada în care au obținut doar două rezultate de egalitate și 7 înfrângeri.

Deja la al patrulea sezon la rând în care Dinamo București ratează play-Off-ul, câinii roșii se clasează pe locul al 14-lea cu 27 de puncte, cu unul mai mult decât ocupanta penultimului loc, FC Hermannstadt.