Liga Campionilor: Pep Guardiola se gândește la „remontada”

0
388

După victoria senzaţională a lui Liverpool asupra lui Manchester City, în turul sferturilor de finală ale Ligii Campionilor, nici Pep Guardiola, nici Jurgen Klopp nu cred că lucrurile sunt tranşate şi ambii antrenori au în minte ce s-a petrecut în sezonul trecut, când PSG a învins (4-0) pe „Parc des Princes” pe FC Barcelona şi a pierdut (1-6) partida retur. Se anunţă un retur de sfert de finală de-a dreptul incendiar, care va avea o altă fizionomie tehnico-tactică. Numai că dacă Manchester City se va arunca în atac riscând, ar putea să o coste. 3-0 este un scor mai bun decât 1-0 sau 2-0, dar nu este decisiv. Până marţi seara, când se dispută returul, pe „Etihad Stadium”, ambii antrenori au griji enorme. Într-o situaţie mai delicată pare – paradoxal – Jurgen Klopp, care încă n-a câştigat niciun trofeu cu Liverpool. Poate câştiga chiar Liga Campionilor, dar poate până şi locul trei în Premier League.