Chapecoense – Atletico Nacional 2-1, la cinci luni de la accidentul aviatic

0
304

Chapecoense a învins formaţia Atletico Nacional, scor 2-1, în prima manşă a Supercupei Sudamericane, la cinci luni de la accidentul aviatic ce a avut loc înaintea finalei Copei Sudamericana şi în urma căreia brazilienii au primi trofeul. Formaţia braziliană a deschis scorul în minutul 23, prin Reinaldo, din lovitură de pedeapsă, iar Torres a egalat 13 minute mai târziu. Chapecoense a înscris golul victoriei prin Luiz Antonio, care a marcat cu o lovitură de cap, la 17 după pauză. Returul “dublei” din Supercupa Sudamericană va avea loc la Medellin, pe 10 mai.

A fost primul meci dintre cele două formaţii după tragedia aviatică ce a avut loc în luna noiembrie a anului 2016, când 19 dintre jucătorii şi membrii staff-ului echipei braziliene şi-au pierdut viaţa. Doar şase din cei 77 de pasageri aflaţi la bordul avionului prăbuşit au reuşit să supravieţuiască accidentului: jurnalistul Rafael Henz şi fotbaliştii Helio Hermito Zampier Neto, Alan Ruschel şi Jakson Follmann.

Fanii prezenţi în tribune au aplaudat îndelung, timp de un minut, în minutul 71 al meciului jucat în Brazilia, în memoria celor 71 de victime ale accidentului aviatic din Medellin.