Alb-albaştrii s-au acomodat greu cu terenul sintetic

0
385

Golgheterii Universităţii în meciurile amicale, Herghelegiu şi Băluţă, au marcat pe finalul amicalului câştigat la Slatina cu 2-1 în faţa divizionarei secunde, FC Olt

Pentru a se obişnui cu suprafaţa sintetică, pe care vor evolua în etapa a 20-a, la Chiajna, contra Viitorului, duminică, de la ora 18, jucătorii Universităţii Craiova au disputat un meci amical cu FC Olt, pe terenul artificial ale complexului „1 Mai” de la Slatina. Divizionara secundă a condus cu 1-0, datorită lui Curtuiuş (min. 58), cel care a adus recent victoria Slatinei şi la Mioveni. Golgheterul Craiovei din amicale, Herghelegiu, a egalat cu zece minute înainte de final, cu un şut din interiorul careului, iar un alt jucător prolific în jocurile de verificare, Alex Băluţă, a marcat golul victoriei în ultimul minut de joc. În prima parte, gazdele au jucat mai bine şi au avut inclusiv o bară, prin Ignea, cel care marca şi în prima întâlnire dintre cele două echipe, pe „Ion Oblemenco”, în 2013. Sin a fost cel mai periculos alb-albastru în prima parte. Atacanţii Nuno Rocha şi Bawab, dar şi căpitanul Brandan nu au evoluat în partida de la Slatina.

„Ne-a interesat în primul rând să ne facem antrenamentul, să ne obişnuim cu suprafaţa de joc sintetică, pe care vom evolua la Chiajna, cu Viitorul“ a spus Cârţu la final. „Nu am mai jucat de mult timp pe sintetic şi acest amical a fost binevenit. Am căutat să ne putem în practică jocul şi ne dorim ca şi la Chiajna să obţinem un rezultat pozitiv. Se anunţă un meci greu, mai ales că ne va lipsi căpitanul Pablo Brandan, dar sunt sigur că va fi suplini cu succes“ a declarat şi Cristi Bălgrădean.

În prima repriză, Sorin Cârţu şi Emil Săndoi au folosit o echipă din care doar Briceag a făcut parte, dintre jucătorii care au evoluat împotriva Stelei. Primul „11” al Craiovei a fost: Brac – Dumitraş, Kay, Izvoranu, Briceag – Marcu, Georgescu, Cârstea, Varga – Sin, Ivan. În partea secundă, alb-albaştrii au folosit formula de bază, respectiv: Bălgrădean – Achim, Acka, Frăsinescu, Vătăjelu – Băluţă, Mateiu, Madson, Târnăcop – Ivan, Herghelegiu.

De partea cealaltă, antrenorul Dan Oprescu a început cu: Nuno Claro – Anghelina, Fâşie, Gligor, Covalschi – Ignea, V. Gheorghe, Bardu, Căpăţână – Leucuţa, Verdeş, iar în partea a doua au jucat: Mogoşanu – Bogdanovici, Gherghe, Morariu, Giurcă – Rogoveanu, Rezeanu, Blănaru, Mihaiu – Ştefan, Curtuiuş.