Al Ahly Cairo şi Al Hilal Riad, în semifinalele Mondialului Cluburilor

0
329

Al Ahly Cairo, campioana Africii, şi Al Hilal Riad, campioana Asiei, s-au calificat în semifinalele Mondialului Cluburilor, competiţie găzduită de Maroc. Formaţia egipteană Al Ahly a trecut în sferturi de Seattle Sounders, campioana CONCACAF, scor 1-0, la Tanger, gol Mohamed Afsha (88). Al Ahly Cairoo eliminase în primul tur pe Auckland City, campioana Oceaniei.
La Rabat, echipa saudită Al Hilal Riad, campioana Asiei, a trecut de reprezentanta gazdelor, Wydad Casablanca, după loviturile de departajare. Scorul a fost egal, 1-1 după 90 de minute şi după prelungiri şi 5-3 la final.

În semifinale, Al Hilal o va înfrunta pe Flamengo, campioana Americii de Sud, pe 7 februarie, în timp ce Real Madrid şi Al Ahly se întâlnesc pe 8 februarie. Finala se va disputa pe 11 februarie.