Tenis (Gippsland Trophy): Şi Halep şi Begu – eliminate

0
415

Simona Halep (29 ani, 2 WTA) a fost eliminată în numai 60 de minute (2-6, 1-6) de rusoaica Ecaterina Alexandrova (26 ani, 33 WTA) în sferturile de finală de la Gippsland Trophy. Rusoaica va juca în semifinale cu învingătoarea partidei dintre Kaia Kanepi şi Carolonia Mucova. O explicaţie la evoluţia descumpănitoare la evoluţia Simonei Halep ar putea fi faptul că în finalul primului set a cerut intervenţia medicului acuzând dureri la spate. Înaintea Australian Open, unde şi-a aflat adversara din primul tur, Lizette Cabrera (140 WTA), testul n-a fost deloc promiţător. Campioana en-titre de la Melbourne. Într-o altă partidă disputată tot astăzi în sferturile de finală ale turneului Gippsland Trophy de la Melbourne, Irina Begu a fost învinsă de japoneza Naomi Osaka (7-5, 6-1). Turneul ete dotat cu premii în valoare de 565.530 dolari. Australia a revenit la o viaţă relativ normală cu excepţia cazurilor punctuale de izolare. Ea este una din puţinele ţări în care se permite prezenţa publicului la evenimentele sportive.