Baschetbaliştii Craiovei au învins Piteştiul

0
334

Baschetbaliştii de la SCMU Craiova au câştigat primul meci din 2023, scor 68-62, în Sala Polivalentă, contra lui FC Argeş Piteşti, pe sferturi: 25-16, 17-18, 14-16, 12-12. Echipa antrenată de Vitaly Stepanovski a dominat partida de la un capăt la altul, numai în sfertul al treilea oaspeţii având o revenire de moment, când au şi preluat, unica dată, conducerea pe tabela de marcaj, 50-49. Ca de obicei când se implică total, în acest sezon, Craiova s-a apărat excelent şi a ţinut sub 65 de puncte adversarul, impunându-se meritat. Din păcate, Polivalenta a arătat dezolant, cu aproximativ 100 de spectatori în tribune, la acest joc.

Au jucat pentru SCMU Craiova: Nikolic 13, Palmi 13, Mijovic 10, Watson 9, Flanningan 7, Blaj Voinescu 6, Ţîbîrnă 4, Hopkins 4, Edwards 2.

În urma acestui succes, alb-albaştrii urcă pe locul 4 în Conferinţa A a Ligii Naţionale, cu 19 puncte (7 victorii şi 5 eşecuri). Următorul meci de campionat va fi în deplasare cu CSU Sibiu, pe 13 ianuarie, de la ora 18. Până atunci, SCMU Craiova evoluează în FIBA Europe Cup, în etapa a 3-a a fazei a doua a grupelor, întâlnind în deplasare pe Niners Chemnitz, marţi, 10 ianuarie, de la ora 19.