CM de handbal: România, învinsă de Muntenegru

0
490

Așa cum era normal, după cum s-a prezentat la acest Mondial de handbal, naționala României a pierdut meciul cu Muntenegru, scor 27-26. Tricolorele au condus la pauză cu 12-11 și chiar au avut 4 goluri avantaj în repriza secundă, datorită unei alte evoluții senzaționale a Cristinei Neagu, dar Muntenegru a revenit de la 20-16 pentru România și a condus cu 24-22, într-un moment în care diletantul selecționer Ryde a decis să joace pe atac cu doi pivoți și fără portar. România mai are șansa porcului de Crăciun, fiindcă trebuie să bată Ungaria mâine, pentru a se califica. Concluzia este că fără Neagu nici nu ne-am califica la turneele finale, dar și acest selecționer suedez, poreclit Somnorilă, este un balast pentru națională.

Alte rezultate de azi de la CM de handbal: Spania – Kazahstan 43-16, Coreea de Sud – Australia 34-17,