Liga Campionilor: Liverpool cu un Diogo Jota formidabil a făcut scor

0
537

După victoriile cu Ajax (1-0) şi Midtjyland (2-0), Liverpool s-a impus aseară cu un scor categoric (5-0) pe terenul Atalantei Bergamo, în cea de a treia etapă a grupei D din Liga Campionilor. Omul serii: internaţionalul portughez Diogo Jota, autorul unei triple (min. 16, 33, 54). Au mai înscris M. Salah (min. 47) şi Sadio Mane (min. 49). Gian Piero Gasperini, antrenorul lui Atalanta, a recunoscut după încheierea partidei că echipa sa a fost inferioară, pe mai multe planuri şi că Liverpool a fost prea puternică. Partida a fost condusă de Ovidiu Haţegan. Cu destule indisponibilităţi, în linia defensivă, Fabinho, Van Dijk, Phillipps –ineligibil în C1, în acest sezon-, tânărul Rhys Williams (19 ani) a fost retitularizat lângă Joe Gomez, în centrul apărării, şi s-a descurcat fără greşală. „Cormoranii” şi-au electorcutat adversarul în primele 10 minute din repriza secundă, interval în care au înscris de trei ori. Atalanta s-a zbătut, şi atât, fiind ocolită şi de noroc, în finalul partidei când ar fi putut înscrie golul de onoare. În sezonul trecut a pierdut primele trei meciuri din grupă, după care a reuşit să rămână neânvinsă în această fază a competiţiei. Înaintea partidei retur (25 noiembrie a.c.), Liverpool se va deplasa duminică la Manchester City şi apoi la Leicester după două săptămâni de pauză din cauza meciurilor internaţionale.