Preliminarii EURO 2016: Două minute negre pe ArenA din Amsterdam

0
308

În pasă neagră de la debutul preliminariilor pentru EURO 2016, Olanda nu avea dreptul la paşi greşiţi în faţa liderului grupei A, Islanda. Dar oamenii lui Danny Blind, la debut cu banca tehnică a „portocalei mecanice” au trăit un coşmar. În două minute, portocalii i-au pierdut pe Arjen Robben (min. 31 -accidentat) şi apoi pe Bruno Martins Indi, uşor eliminat (min. 33) pentru un gest nesportiv asupra lui Colbein Sigthtorsson. În zece, bronzul CM 2014 a clacat. Un penalty săvârşit de Gregory van der Wiel asupra lui B. Bjarnasson a fost transformat de Gylfi Sigurdsson (min. 51). În inferioritate numerică, spun statisticile, Olanda n-a câştigat decât un meci din nouă (contra Andorrei, în 2005). Cuprinsă de derută, marea echipă a Olandei , cu un Huntelar (43 de goluri în 73 de selecţii), care marchează în mediu un gol la 101 minute  şi un Memphis Depay, aripa dreaptă de la Manchester United, mutat pe axul central, Olanda a suferit decepţionându-i pe cei 47.000 de spectatori. Graţie acestui succes, islandezii au acum opt puncte avans faţa de adversarul de aseară şi sunt qvasi-calificaţi. Olanda, locul trei, la şase puncte de Cehia, ocupanta locului doi, trebuie să învingă duminică Turcia (1-1 aseară cu Letonia), într-un meci al ultimelor şanse pentrua  rămâne în zona speranţelor. În partida tur Islanda câştigase cu 2-0. Are un parcurs excepţional: şase victorii şi o înfrângere în Cehia (1-2).