Surpriză la „rejucarea” finalei Cupei Mondiale: Argentina surclasează Germania

0
299

Germania n-a câştigat primul său meci amical, la 51 de zile după cucerirea titlului suprem, fiind învinsă la Dusseldorf de Argentina (2-4). Albiceleştii, finalişti ai Mondialului brazilian, în absenţa lui Lionel Messi, au făcut o partidă mare, conducând în minutul 50 cu 4-0, graţie unui Angel Di Maria strălucitor, autor a trei pase decisive pentru Aguero (min. 20), Lamela (min. 40) , Fernandez (min. 47) şi a unui gol în minutul 50. „NationalMannschaft”, privată de Schweinsteiger, Boateng, Khedira, Ozil, Hummels, Lahm, Klose şi Mertesacker, ultimii trei retraşi de la naţională, a redus din diferenţă prin Schurrle (52) şi Gotze (78). Transferat pentru 75 de milioane de euro, de la Real Madrid la Manchester United, Angel Di Maria a fost autorul unui meci enorm la Dusseldorf, punând în braţele selecţionerului Tata Martino o frumoasă victorie la debutul său pe banca tehnică. Germania avea 18 meciuri fără înfrângere (13 victorii şi 5 nule). Dar ca şi Franţa (1998), Brazilia (2002), Italia (2006), Spania (2010), Germania n-a putut, după marele succes al cuceririi titlului suprem, să obţină o victorie în primul meci. Alte rezultate: Rusia-Azerbaijan 4-0; Ucraina –Moldova 1-0; Danemarca –Turcia 1-2; Cehia-SUA 0-1; Anglia-Norvegia 1-0