Simona Halep, calificare la pas în sferturi la Wimbledon

0
401

Simona Halep (30 de ani) a avut nevoie de mai puţin de o oră pentru a obţine calificarea în sferturile de finală ale turneului de la Wimbledon, al treilea de Mare Şlem al anului. Românca, numărul 18 mondial, s-a impus cu 6-1, 6-2, în 59 de minute, în faţa Paulei Badosa (24 de ani) din Spania, numărul 4 WTA. Halep are acum 2-0 la directe cu iberica, pe care a învins-o la fel de clar şi pe zgură, anul acesta, la Madrid.

“Am jucat un meci foarte bun, mi-a plăcut pe arena centrală, e o plăcere să revin aici, sunt 3 ani de când nu am mai jucat aici, de când am câştigat turneul. Zi de zi joc mai bine, abia aştept următorul meci şi sper să evoluez la fel de bine” a declarat, la final, Simona Halep, campioană pe iarba londoneză în urmă cu 3 ani, după finala cu Serena Williams.

În sferturile de finală, Simona Halep, care nu a cedat vreun set până acum la All England Club, se va duela cu americanca Amanda Anisimova (20 de ani, locul 25 WTA). Halep are 2-1 la directe cu Anisimova, pe care a învins-o recent, chiar pe iarbă, la Bad Homburg, scor 6-2, 6-1. Până acum, Anisimova a trecut la Wimbledon de: Yuan, Davis, Gauf şi Tan.

În 2019, când a câştigat Wimbledon-ul, Halep a cedat un singur set, în turul secund, în faţa Mihaelei Buzărnescu.