Euro 2016: Franţa stinge vulcanul islandez!

0
280

daw-325x200Echipa Franţei s-a impus, aseară, printr-o victorie convingătoare (5-2) în sferturile de finală ale Euro 2016, graţie realizărilor lui Giroud (min. 13 şi 58), Pogba (min. 20), Payet (min. 43) şi Griesman (min. 45). Pentru islandezi au marcat Sigtthorsson (min. 56) şi Bjarnasson (min. 84). Joi, la Marsilia, pe Velodrom, în semifinalele competiţiei, marea ciocnire dintre Franţa şi Germania pentru un loc în finală. Cea mai plăcută echipă a turneului final, Islanda a avut aseară un început mai slab de partidă, cum mărturisea Lars Lagerbeck, selecţionerul echipei, în conferinţa de presă, „erorile stupide” devenind un blocaj psihic. Dar şi aşa, echipa Islandei a jucat deschis, curajos, făcând o risipă imensă de efort. Despre echipa Franţei, cotidianul L Equipe titrează că a jucat „aproape perfect” înaintea ciocnirii cu Germania. Cu 7 goluri marcate într-o partidă “istorică”, aceasta devine cea mai prolifică după întâlnirea Olanda – Iugoslavia (6-1) în 2000. Franţa este prima echipă care marchează 4 goluri într-o repriză şi va disputa a cincea semifinală. Germania are deja 8.