Premier League: Liverpool câştigă un meci decisiv

0
391

Mai timidă în prima repriză, deşi James Milner (min. 35) –veteranul echipei- bine servit de Alexander Arnold a ratat o ocazie imensă, iar Sadio Mane (min. 27) a reluat cu capul o centrare a aceluiaşi Milner fără probleme majore pentru Bernd Leno, după pauză internaţionalul portughez Diogo Jota, intrat în teren în min. 61 a deblocat, la prima atingere a balonului, situaţia, reluând cu capul o centrare impecabilă a lui Alexander Arnold. Patru minute mai târziu M. Salah (min. 65) va marca şi el pentru ca internaţionalul portughez (min 82) să mai înscrie odată. Scor final 3-0 pentru Liverpool, care nu mai câştigase pe terenul lui Arsenal de la 4 septembrie 2016 (4-3). Jurgen Klopp obţine o victorie importantă pentru configuraţia clasamentului, dar şi de moral înaintea partidei tur cu Real Madrid din sferturile Ligii Campionilor. Un succes care permite echipei să se repoziţioneze în lupta pentru un loc în ediţia viitoare a Ligii Campionilor. Alte rezultate: Leicester – Manchester City 0 – 2; Leeds – Sheffield Utd 2-1